NOVINKY

arr3Rozbory balených vod Shrnutí: Balené vody musí splňovat požadavky legislativy na obsah cizorodých látek Rozbory... arr3LEGIONELLA A LEGIONÁŘSKÁ NEMOCLegionářská nemoc je druh pneumonie způsobený bakterií Legionella pneumophila a příbuznými... arr3Novela vyhlášky č. 252/2004 Sb.Dne 14.5.2014 byla vydána ve Sbírce zákonů ČR pod číslem 83/2014 Sb. novela vyhlášky č. 252/2004... arr3Zapáchající teplá (ohřívaná) vodaTaké Vás trápí nepříjemný zápach teplé vody? Už jste vyzkoušeli všechny možné rady na odstranění...

KONTAKTY

Vodohospodářská správa ČR
Primátorská 36
180 00 Praha 8
tel: 721 321 802
napište nám

Úvod »Informace o vodě » Naučte vaše dítě pít vodu

Naučte vaše dítě pít vodu

Jedním z největších zdravotních problémů současnosti je dětská obezita. Nesprávné stravovací návyky, které si děti osvojují, již od raného věku způsobují, že čím dále větší počet dětí má problémy s nadváhou a tím také s dalšími potížemi. Kde je chyba? Častokrát, bohužel, v nás, rodičích. Místo toho, abychom problém řešili, zavíráme před ním oči a necháme děti trpět. Protože při dlouhodobém nadměrném přísunu kalorií, či již v tuhé nabo tekuté podobě, se dítě v konečném důsledku trápí. A přitom stačí udělat pár malých změn a naše děti mohou býr zdravé a štastné. Stačí se jen zamyslet.

 

Chyba je v nás

Jak je to možné? Je pravda, že často dětem zakazujeme tlusté a mastné jídla v domněnce, že je tak chráníme před obezitou, na druhé straně jim to ve velké míře vynahrazujeme kalorickými slazenými nápoji, které děti tak milují. Nebezpečí těchto nápojů potvrzuje svými slovy také Mgr. Katarína Stergar, psycholožka, která se ve své praxi často setkává s problémem dětské obezity. Právě slazené nápoje mají významný podíl na přibírání, pokažených zubech či nežádoucím chování dítěte. Dnes se nikdo nepozastavuje nad tím, že školák za den vypije jeden až jeden a půl litru malinovky, džusu nebo koly. Takové množství nápoje má často větší kalorickou hodnotu než samotný oběd. Avšak jeho výživová hodnota je prakticky nulová.

Podávání slazených nápojů malým dětem se v odborných kruzích často skloňuje také s pojmem hyperaktivita dětí nebo ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disirder). Významnou úlohu při nápravě ADHD sehrává právě správná životospráva. Výzkumy ukázaly, že pro děti s ADHD je velmi důležitý pitný režim, výrazné omezení sacharidů a vyvážená strava. Nevhodné jsou např. salicyláty, chemicky identické s aspirinem. Salicyláty obsahuje drtivá většina slazených nápojů. Přitom právě voda jako jediná skutečně uhasí žízeň, nezatíží dětský organizmus, neobsahuje žádné prázdné kalorie a je dostuná všude a všem.

 

Začněte od sebe

Podle dětských lékařů jsou první tři roky života dítěte klíčové pro vytvoření správných stravovacích a pitných návyků. Pro organizmus je nejpřirozenějším a nejvhodnějším nápojem neochucená voda.